Inspekcijske službe Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine- Uprave za zaštitu bilja kontrolišu svaku pošiljku svežeg voća i povrća prilikom uvoza.Fitosanitarni inspektori u prometu preko državne granice vrše kontrolu pošiljaka bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata na prisustvo karantinski štetnih organizama na samom graničnom prelazu, kao i kontrolu bezbednosti hrane i kvaliteta proizvoda u mestima carinjenja.
Inspekcijske službe Ministarstva poljoprivrede i zaštite životne sredine- Uprave za zaštitu bilja kontrolišu svaku pošiljku svežeg voća i povrća prilikom uvoza.
Fitosanitarni inspektori u prometu preko državne granice vrše kontrolu pošiljaka bilja, biljnih proizvoda i propisanih objekata na prisustvo karantinski štetnih organizama na samom graničnom prelazu, kao i kontrolu bezbednosti hrane i kvaliteta proizvoda u mestima carinjenja.
Na osnovu Zakona o zdravlju bilja („Službeni glasnik RS“ br. 41/2009) svaka pošiljka južnog voća podleže obaveznom zdravstvenom pregledu granične fitosanitarne inspekcije na prisustvo propisanih štetnih organizama.
Na osnovu Zakona o bezbednosti hrane („Službeni glasnik RS“ br.41/2009) i Zakona o sredstvima za zaštitu bilja („Službeni glasnik RS“ br. 41/2009) pošiljke južnog voća (citrusi) pri uvozu se ispituju na: teške metale (Pb, Cd, Hg, As i dr.), radioaktivnost, na ostatke sredstava za zaštitu bilja i kvalitet.
Kontrola podrazumeva: pregled dokumentacije, identifikacija pošiljke, organoleptički pregled i pregled deklaracije citrusa kao i uzorkovanje i laboratorijsko ispitivanje na prisustvo ostataka sredstava za zaštitu bilja.
Uvoznik je dužan da pre stavljanja u promet, na deklaraciji na srpskom jeziku u skladu sa članom 161. Pravilnika o kvalitetu voća, povrća i pečurki („Službeni list SFRJ“ br.29/79, 53/87,(„Službeni list SCG“ br. 31/03,56/03,4/04) istakne podatke kakvo je tretiranje izvršeno i da kora citrusa nije za jelo, ako su primenjena sredstva za zaštitu bilja u cilju zaštite od truljenja.
U 2014 godini nije utvrđeno povećano prisustvo sredstava za zaštitu bilja u uvoznim pošiljkama limuna uključujući i limun poreklom iz Turske.
U toku redovnih kontrola pri prometu preko državne granice granična fitosanitarna inspekcija je 01.11.2014 godine na graničnom prelazu izvršila kontrolu i uzorkovanje limuna poreklom iz Turske, a uzorak prosledila ovlašćenoj laboratoriji na ispitivanje ostataka sredstava za zaštitu bilja.
Povodom natpisa koji su se pojavili u medijima vezano za mogućnost da se na našem tršištu nalazi limun koji je tretiran sredstvom za zaštitu bilja na bazi Imazalila, fitosaminarna inspekcija je preduzela i dodatne kontrole ovih proizvoda u prometu. Izvršeno je uzorkovanje, a uzorci su prosleđeni ovlašćenim laboratorijama na ispitivanje.
Aktivna materija Imazalil u Evropskoj uniji je registrovana za tretiranje plodova citrusa prilikom skladištenja. U Republici Srbiji nema proizvodnje citrusa pa nije ni izvršena registracija sredstava za zaštitu bilja na bazi aktivne materija Imazalil. Maksimalno dozvoljena količina ostataka Imazalila po važećem Pravilniku Republike Srbije iznosi 5 mg/kg.